Mrtvici nad sebou nechává zbytečně zvítězit polovina českých pacientů
Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčina úmrtí na světě. V 85 procentech případů je její příčinou ucpání cév a zastavení přívodu okysličené krve do určité části mozku. Pokud se proudění krve do pěti minut neobnoví, začínají odumírat první neurony. Každou minutu jich odumře 1,9 milionů. Rychlost, s jakou se pacient dostane do nemocnice, je proto zcela zásadní. „ Zatímco lidé s mrtvicí, kteří se do nemocnice dostanou do hodiny od jejího začátku mají 50 až 70% naději na úplné vyléčení, u pacientů, kteří do nemocnice dorazí jen o pět hodin později, je tato šance už jen 20%. Bohužel, v současnosti přijíždí až polovina pacientů příliš pozdě a my už jim nemůžeme pomoci,“ varuje MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP.
Mrtvice je zákeřná mimo jiné i v tom, že nemá jen jeden nebo několik málo příznaků. Je jich celá řada a liší se podle toho, jaká část mozku je postižená. Existuje nicméně mezinárodně uznávaný test, který mozkovou příhodu dokáže ve většině případů odhalit. „U člověka s podezřením na mrtvici se testují tři základní příznaky, kterými jsou pokles koutku, ochrnutí či slabost paže a porucha řeči,“ říká MUDr. Tomek. Pokud se projeví byť jen jeden z nich, je nezbytné okamžitě přivolat záchrannou službu.
Odborníkům se přitom v léčbě mrtvice daří dělat velké pokroky. Lékaři už několik let s úspěchem využívají metodu rozpouštění krevních sraženin. Tu však lze využít jen u pacientů, kteří se do nemocnice dostanou do 4,5 hodiny od začátku mrtvice a navíc je účinná zejména u menších cév. Naprosto průlomové bylo proto zavedení léčby mechanickou trombektomií. Při tomto výkonu zavedou intervenční radiologové do ucpané cévy přes tříslo pacienta miniaturní aparát, pomocí kterého sraženinu z těla vyjmou. Spektrum pacientů, kterým lze účinně pomoci, se tak dále významně rozšířilo.
Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP a Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP spustily kampaň s názvem Čas je mozek, která má pomoci seznámit veřejnost s typickými projevy mozkové mrtvice a jejich včasným rozpoznáním. Více informací na www.casjemozek.cz
Zjišťovali jsme v ulicích, jestli lidé tři základní příznaky mozkové mrtvice poznají a zda dokáží správně reagovat. Na výsledek videoankety se můžete podívat zde, video je k dispozici i ke stažení na tomto odkazu.
Kontakt: Bison & Rose, Jana Štěrbová, tel. 777 202 592, jana.sterbova@bisonrose.cz
Nejčastější výskyt CMP
- 85 % případů CMP se vyskytuje u osob starších 45 let, převážně u mužů. Ale POZOR – až 60 % případů CMP u žen končí smrtí. Je to často dáno hormonálním zatížením žen (porod, přechod, léčba hormonální terapií, antikoncepce).
Rady odborníka
Zeptejte se neurologa, psychologa, urologa, fyzioterapeuta, sociálně-právního pracovníka.