Česká republika je na evropské špičce v léčbě mozkové mrtvice. Odborníkům to ale nestačí a uzdravených pacientů chtějí ještě víc. Pomoci jim v tom má nová kampaň
Praha, 10. září 2015: Pacienti v ČR mají v rámci Evropy společně s německými sousedy největší šanci, že právě jim se dostane špičkové péče s nejvyšší nadějí na úplné uzdravení. Mechanickou trombektomií, která je nejšetrnější a zároveň nejúčinnější miniinvazivní technikou, jsou nejčastěji léčeni pacienti v Německu a v těsném závěsu za nimi pacienti v České republice*. V kombinaci s trombolýzou zaručuje tato metoda jednoznačně nejlepší výsledky při léčbě mozkové mrtvice. Aby se této péče dostalo co nejvyššímu počtu pacientů, je především nutné, aby se k odborníkům dostali včas. Rychlou a správnou reakci laiků má podpořit nová kampaň s názvem Čas je mozek, která startuje právě dnes.
Mrtvici nad sebou nechává zbytečně zvítězit polovina českých pacientů
Praha, 26. října 2015 Příznaky mozkové mrtvice lidé často nepoznají nebo je bagatelizují. V důsledku toho vyhledají odbornou pomoc pozdě a hrozí jim trvalé následky nebo dokonce smrt. Systém péče o pacienty s mrtvicí je přitom v Česku na vynikající úrovni. V případě správného rozpoznání příznaků a okamžitého přivolání záchranné služby je jejich šance na uzdravení obrovská - přijedou-li v první hodině po ohlášení příznaků, zotaví se až 70 procent z nich. Upozornit na to má i Světový den mrtvice, který si připomínáme každý rok 29. října.
CMP a následná péče
Seznam zařízení následné péče rozdělený dle krajů ČR.
CMP a lázně
Kontakty na lázně v ČR.
Nejčastější výskyt CMP
- 85 % případů CMP se vyskytuje u osob starších 45 let, převážně u mužů. Ale POZOR – až 60 % případů CMP u žen končí smrtí. Je to často dáno hormonálním zatížením žen (porod, přechod, léčba hormonální terapií, antikoncepce).
Rady odborníka
Zeptejte se neurologa, psychologa, urologa, fyzioterapeuta, sociálně-právního pracovníka.